Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. prosince 2021 Iva

Čtení diskusí způsobuje počáteční demenci, vážně....

24. 06. 2015 16:37:41
Varování! Pokud si někdy přečtete zajímavý článek, ze kterého budete mít smíšené pocity, rozhodně nečtěte diskusi pod ním. Následky jsou tragické.

Poslední dobou je diskuse pod článkem brána mnohdy daleko važněji, než samotná informace obsažená v hlavním textu. Lidé se prostě nespokojí s pouhou informací, musí k ní dodat ještě svůj vlastní názor. Jen tak totiž bude pravda kompletní, domnívají se.

Články o jednom z hlavních momentálních evropském problému- imigraci, jsou na tom vůbec nejhůř. Novinář může být informován sebevíc, ovšem internetový rýpal má informace, o kterých nikdy neslyšel a ani nikdy neuslyší. Vybrala jsem si přední zpravodajské servery, články téměř totožného zaměření a porovnala diskuse, které se pod nimi nacházely, výsledek?

Server Ihned se aktuálně zabývá maďarským postojem k imigrantům. Článek zevrubně informuje o tom, že Maďarsko odmítá brát imigranty zpět do své země. Diskuse pod tímto článkem se zvrhla a její členové se rozdělili do dvou táborů. Ti, kteří ctí, jak říkají- mezinárodní práva: "Pomáhat lidem v nouzi je znak vychovaného člověka." Taky ovšem na ty, kteří o imigrantech nechtějí ani slyšet: "Já třeba vidím jen samé zdatné černé hochy, kteří platí třeba 5000 euro za plavbu, z Maďarska si jezdí do Mnichova taxíky a tak můžu pokračovat."

Počáteční plamínek zažehnutý v této diskusi se rozhořel natolik, že v závěru se debatovalo i o tom, že Evropská Unie je omezená a jediným rozumným je zde Orbán, který považme není zrovna vzorem mezinárodních práv zastávajícího se člověka.

Oběťmi počáteční demence se v tomto případě stalo několik desítek diskutujících, kteří prvotně zastávali a téměř se prali za svůj jedinečný názor. Ovšem na konci byli nuceni udělat několik tvrdých ústupků, aby tato nesmyslná diskuse konečně skončila. Konečné poselství mi tedy uniká. Mám se tedy postavit na stranu Maďarska nebo mám ctít mezinárodní práva a zastat se Evropské Unie? Odpověď na svou otázku jsem nedostala, i když se o ní nekonečně v diskusi debatovalo.

Případ druhý- Novinky.cz a asi nejznámější komunita českých diskutérů přichází na scénu. Každý den, ke každému tématu a v jakoukoli hodinu, jsme svědky hádek, nesmyslů, ponižování a podobných hanebností, kterých se někteří členové diskutujícího klubu na Novinkách dopouštějí.

Téma migrace ve Francii. Konkrétně město Calais, které se snaží předejít úterní situaci, kdy uprchlíci hromadně naskakovali do kamionů a doufali tak v převoz do Velké Británie. Na tomto serveru jsou diskutéři ostrého zrna. Zajímavé je, že se téměř vždy shodnou, obzvláště diskutuje-li se na podobné téma. Malá ukázka:"Můj soused, nějaký Šuta, jezdí pravidelně kamionem do Británie. Onehdá si všiml, že má přeříznuté celní lanko. Zavolal francouzskou Gerdamerie. Ozbrojení četníci vytáhli z návěsu 15 černochů. Říká mi, představ si, kdyby mě s nimi nachytali v Británii. Jak je v prvním příspěvku? Nakrmit olovem? To je neekologické. Dnes jsou ocelové broky, nebo střety potažené tombakem." Tímto ale zdaleka nekončím svůj výtah zajímavých příspěvků. Případ druhý: Proč s nimi Evropa nejedná stejně jako ušáci s Mexikánci? Strč sem čumák a jsi o 9 mm olova těžší. Tam je to v pořádku a my je máme živit? Velký kulový!!" Z diskuse chápu, že nejlepším řešením je smrt.

"Komická" situace nastává v případě, že si diskusi přečte dítě, které problematice sice nerozumí, ale formulace příspěvků v diskusi jednoznačně nabádá k nenávisti. Takové, které musí skončit smrtí, aby mu tady bylo líp a mohl v klidu spát.

Nesmím ovšem opomenout i můj domovský server Idnes. Vybrala jsem si článek zaměřující se na nacházení uprchlíků v kamionech na našich hranicích. Článek je poměrně stručný, ovšem diskuse k němu nabízí vše, co čtenář v článku nenašel a najít nemohl. V této diskusi se také členové téměř shodují a ke konfliktu nedochází. "Pouze" se zde pátrá po důvodu pohybu imigrantů v České republice a také po tom, proč jsou některé informace zatajovány: "Jen nerozumím tomu, proč autor v článku opomněl včerejší incident....Možná mu chyběla nějaká ta ublížená dušička navíc." Na tento komentář dostal jeho autor okamžitou výmluvnou odpověď:"Přesně tak. I novináři se bojí rasismu. O té muslimce v článku vůbec být nemělo. Netýká se to tématu. Já osobně bych Islám v ČR zakázal. Dokud nebude pozdě." Z diskuse vyplývá, že tamní diskutéři se nejvíce ze všeho obávají nástupu Islámu a ne imigrace, i když by jistě argumentovali, že všechno souvisí se vším.

Výborným doplňkem na Idnes, jsou takzvané "lajky" neboli plusové body chcete-li podobné těm na facebooku. Čím nenávistnější příspěvek s větším počtem vykřičníků, tím lepší hodnocení, můžete si to ověřit, stačí si založit diskusní účet.

Pokud jste aktivním diskutujícím doporučuji následující:

  1. Doplňte si znalosti četbou veškerých světových dějin na všech kontinentech, musíte znát i roky. Věřte nebo ne, ale na všem vás mohou nachytat.
  2. Připravte si velkou dávku trpělivosti, diskutovat totiž můžete i tři hodiny v kuse a to prakticky o ničem.
  3. Vezměte si volno v práci, oponent nebude čekat věčně (pět minut), než se vyjádříte.
  4. Připravte si argumenty! Když nevíte jaké, vaše smůla, váš oponent je totiž vždy bude mít, ať už se bude jednat o téma nákupu nových toi toi na festival.
  5. Zajděte k očnímu lékaři. Z neustálého sezení u monitoru je možné, že se vám zhorší zrak.
  6. Nenadávejte nahlas. Proč? Oni to stejně neuslyší...

Pokud se tedy stanete otrokem diskusí na českých serverech, nezbývá mi, než popřát upřímnou soustrast. Já sama budu doufat, že se plané výkřiky do internetové tmy časem omezí a lidé spolu opět začnou komunikovat tváří v tvář. Bude nám tady potom líp, protože nebudeme řešit hlouposti. Umožníme tím také to, že psychiatrické léčebny budou opravdu pro ty, co je potřebují, ne pro ty, co si demenci způsobili úmyslně sami.

Autor: Aneta Machová | středa 24.6.2015 16:37 | karma článku: 29.72 | přečteno: 4985x

Další články blogera

Aneta Machová

"Haló tady covid linka!" ale moc toho nevíme

"Dobrý den, u telefonu Martina na lince 1221, co si přejete?" tuhle větu slyším s obměnami jmen denně. Rutina v případě, že se staráte o testování zaměstnanců a řešíte Covid na denní bázi v práci. Jenže pomůže Vám taková Martina?

14.3.2021 v 16:20 | Karma článku: 28.61 | Přečteno: 844 | Diskuse

Aneta Machová

Já jsem taky vševědoucí!

Divná doba. Každý ví všechno nejlíp. Národ hokejových a fotbalových trenérů zklamal, změnil se, povýšil. Nastává nová éra samozvaných odborníků na VŠECHNO. Nejsi jedním z nich? Vítej v mé menšině...

21.2.2021 v 17:26 | Karma článku: 10.78 | Přečteno: 398 | Diskuse

Aneta Machová

Jak jsem byla zodpovědná (blbá)

Příběh o tom, jak jsem se nechala zavřít do karantény. Proč? Protože jsem chtěla jít příkladem. Jenže jsem tak zodpovědná, až jsem blbá...

9.9.2020 v 19:08 | Karma článku: 45.95 | Přečteno: 13247 | Diskuse

Aneta Machová

Opozice a její výkřiky (do tmy)

Pojďme se podívat, jak opozice promrhává příležitost? Pojďme se podívat, co by toto nešťastné jednání mohlo způsobit.

19.3.2020 v 14:42 | Karma článku: 33.33 | Přečteno: 1575 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Radka Kielbergerová

Landovo vojsko, Landa mluví a bojuje za nás

Někdy vás věci rozesmějí, ač jsou svým způsobem k pláči. Prostor náměstí i plání zaplňují bojovníci za práva všech, kterým státníci světa ubližují, nutnost boje nelze vypovědět. Mluvčí mávají zaťatými pěstmi, svoboda a láska ...

1.12.2021 v 16:37 | Karma článku: 6.50 | Přečteno: 93 |

Karel Trčálek

I moje, tj. Trčálkova, blbost má svoje místo na Slunci!

Jak už asi pochopili i ti méně chápavější z vás, jsem naprostý blbec a to ještě v tom lepším případě. Ale nezoufejte, i moje palčivá blbost má svoje místo na všemi námi socialisticky a kolektivisticky sdíleném Slunci!

1.12.2021 v 15:59 | Karma článku: 9.61 | Přečteno: 94 | Diskuse

Dana Příbanová

Nějak tomu nerozumím – proč nemohou očkování napíchat zdravotní sestry?

Za mého dětství v dobách totalitních nám veškeré injekce píchaly sestřičky. Také to byla jedna z jejich základních dovedností. Při pobytech v nemocnici to platí dodneška.

1.12.2021 v 15:00 | Karma článku: 5.38 | Přečteno: 105 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Svoboda slova, cenzura a pandemie

To se to na hlavní stránce blogu idnes.cz pročistilo, když byly texty, v nich jejich autoři dehonestovali a napadali jiné blogery (v poslední době častý jev, který se zde rozmohl) přesunuty do „osobnějších“ rubrik.

1.12.2021 v 13:11 | Karma článku: 16.32 | Přečteno: 291 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Zajímavé propojení

Venku je poměrně zima, v domech, v bytech, v kancelářích topíme. Často využíváme ústřední topení. Někteří lidé hodně přetápí.

1.12.2021 v 8:05 | Karma článku: 8.96 | Přečteno: 173 | Diskuse
Počet článků 56 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1889

Blog založený na subjektivních názorech o zdánlivě reálných věcech. 

Pokud se chcete na něco zeptat, napište: aneta-machova@email.cz. Upozornění - od jisté doby nediskutuji ve veřejné diskusi, pouze soukromě, díky za pochopení. 

Seznam rubrik

více

Najdete na iDNES.cz