Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. prosince 2021 Iva

Putinovo "Supermanovské" PR

10. 03. 2014 23:03:07
Že superhrdinové neexistují? Nebuďte bláhoví. Dokonce jsou i tací, kteří dokáží vše, a to doslova. Potřebují k tomu jen bandu takzvaných "snadnopodplatitelných". Samozřejmě taky slabomyslné civilisty, které mu ono divadlo spořádají i s navijákem. Zaručí mu do budoucna popularitu a ještě k tomu mu dají další typy na zviditelnění. Zadarmo a zcela nevědomě. Nakonec ale všichni dohromady vytváří image, která nemá ve světě obdoby.

Případ první: Putin rybářem


Na rybaření není moc co obdivovat. Každý si to alespoň jednou v životě zkusil, či toužil vyzkoušet. Rozdíl je teprve v tom, když se rybáři mezi sebou baví o úlovcích. Každý, kdo se v rybaření alespoň trochu vyzná, ví, že každý den není posvícení. Může se stát, že po probdělé noci, po všech možných zaříkávadlech a podobných hovadinách, má na prutu stejně "houby". To se ovšem stává pouze "amatérům". Putin vyrazí rybařit a hned se dostává do čela "lososového bodování", vytře zrak všem známým i neznámým rybářům a do světa posílá návod- "Jak na to". Aby se vše obešlo bez spekulací, má s sebou tým fotografů, kteří vše horlivě dokumentují. Takže v závěru jsou deníky po celém světe plné Putinova holého hrudníku. Soustředěný výraz v jeho tváři napovídá, že jsme svědky překonání rekordu v rychlosti chycení pomalu Lochneské příšery. V Rusku se tedy zvedne množství prodaného rybářského náčiní minimálně o třicet procent.

Případ druhý: Putin lovcem


Známe to z amerických filmů, kde indiáni ovládají způsoby lovu, které "bílé tváře" nikdy nepochopí. Stejné je to i s Putinem. Málokdo je schopen "ulovit" alespoň slepici, pokud ji tedy chová. Jestliže by se nějaký obyčejný člověk pustil sám nezkušen do lovu zajíce, bude ve své komunitě minimálně měsíc tématem číslo jedna. Na ostatní zvířata si ale normální jedinec netroufne. Je přece nejlepší a nejbezpěčnější si je pouze prohlížet. Na lov tygra se jistě Putinův štáb komparzistů připravoval měsíce. Nejprve vypůjčili tygra ze zoo. Musel samozřejmě vypadat děsivě a neupraveně, aby vyvolal dojem, že jeho život je pouze v divoké přírodě. Dále se muselo najít příhodné místo, kde byla vegetace natolik silná, že v pozorovateli vyvolá dojem neprobádaného světa. Zbývala zbraň. Samozřejmě ruské výroby. Putin si tématicky oblékl maskáče, nahodil vítězoslavný a trochu děsivý výraz a mohlo se jít fotit. Výsledkem byly snímky, které obletěly svět a zanechaly v běžných lidech pocit naprosté neschopnosti. Kdo z nás jede poprvé do džungle a hned uloví tygra? Teď už byl nejen schopný ulovit rybu, ale dokonce i opravdovou dravou šelmu. Všechno samozřejmě napoprvé.

Případ třetí: Putin archeologe

Všeuměl, jinak snad ani nelze ruského prezidenta nazvat. Jeho další vášní je prý potápění. Kdo by to řekl, že hned vyloví vzácné vázy, které byly pod vodou několik set let. Jednoduše. Opět se na scéně objevuje Putinův tým. Berou jednu z nejdražších jachet, jen na oko samozřejmě. K tomu ještě malý viklavý člun, aby se neřeklo. Jachta ze záběru mizí a fotky se zaměřují na loďku, která s ruským hrdinou brázdí neprobádané vody. Jen tak mimochodem se na jednom místě, o kterém se jistě ví, že je neprobádané, zastaví. Ideální doba na to, aby si pár podplacených potápěčů obléklo neoprén a pěčlivě uložil vázy z muzea pod hladinu. Na scénu poté přichází superhrdina, nyní již pod atakem fotografů, aby si jen tak z nudy prohlídl podvodní svět. Za dvacet minut se objevuje na hladině s úlovkem, který opravdu nikdo nečekal. Starobylé vázy, které mají nevyčíslitelnou hodnotu, spatřily světlo světa teprve tehdy, až se do toho vložil sám Putin. Rusko jasá, zbytek světa je zmatený. Nedokážou pochopit, jak je možné, že jeden trpaslík zabíjí tygry, loví jako Jakub Vágner a dělá práci za archeology.

Případ čtvrtý: Putin matkou


Máme zde počátek zimy. Teplota klesá a zvířata se chystají do teplých krajin. V tu chvíli Putinovi došlo, že fotek už bylo dost. Video je přece jen v dnešní době populárnější, rychleji se sdílí a navíc divák pociťuje silnější zážitek. Vzal si tedy sebou navíc i kameramany, které obeznámil s úkoly. Hejno hus, známé například z klasické ruské pohádky Mrazík, si prostě neumí cestu do teplých krajin najít samo. Příchází tedy dlouho očekávaný vůdce na rogalu, které naprosto vypadá jako husa a snaží se hejno nasměrovat do teplých krajin. Kousek se s nimi i proletí, ale uvědomí si, že Rusko ho nemůže dlouho postrádat. Tak tedy hejno v půlce opustí. Video se po zveřejnění stane světově známým. Kdo kdy viděl prezidenta navádět husy do teplých krajin. Tato "maminkovská" idea byla nepromyšlená v tom, že navenek začaly prosakovat informace o tom, že Putin husy tak zmátl, že nejspíše teplé kraje již nikdy neuvidí. Tato aktivita a následné spekulace po ní Putina natolik vyčepaly, že se odebral k zimnímu spánku taktéž a minimálně měsíc o něm nebylo slyšet.

Všechny tyto fakta ale hovoří jasně. Putin není jen politik, stratég a maniak. Je to také člověk, který si v průběhu života vybudoval tak neskutečnou image, že ostatní děsí. Vybudovat si ji trvá dlouho, chce to štěstí, znalosti, ale hlavně takzvané TLP. Teplý lidský příběh, který nám, normálním smrtelníkům dává pocit, že hrdinové existují.

Největším problémem zůstává, že nikdo není schopen určit, jestli je jeho image pozitivní či negativní. Jedno ale víme všichni a prezident Obama toho byl u Sýrie příkladem, máme strach, jen pořádně nevíme z čeho.

Superhrdinové totiž nemusí být vždy jen kladní...

Autor: Aneta Machová | pondělí 10.3.2014 23:03 | karma článku: 11.90 | přečteno: 456x

Další články blogera

Aneta Machová

"Haló tady covid linka!" ale moc toho nevíme

"Dobrý den, u telefonu Martina na lince 1221, co si přejete?" tuhle větu slyším s obměnami jmen denně. Rutina v případě, že se staráte o testování zaměstnanců a řešíte Covid na denní bázi v práci. Jenže pomůže Vám taková Martina?

14.3.2021 v 16:20 | Karma článku: 28.61 | Přečteno: 844 | Diskuse

Aneta Machová

Já jsem taky vševědoucí!

Divná doba. Každý ví všechno nejlíp. Národ hokejových a fotbalových trenérů zklamal, změnil se, povýšil. Nastává nová éra samozvaných odborníků na VŠECHNO. Nejsi jedním z nich? Vítej v mé menšině...

21.2.2021 v 17:26 | Karma článku: 10.78 | Přečteno: 398 | Diskuse

Aneta Machová

Jak jsem byla zodpovědná (blbá)

Příběh o tom, jak jsem se nechala zavřít do karantény. Proč? Protože jsem chtěla jít příkladem. Jenže jsem tak zodpovědná, až jsem blbá...

9.9.2020 v 19:08 | Karma článku: 45.95 | Přečteno: 13247 | Diskuse

Aneta Machová

Opozice a její výkřiky (do tmy)

Pojďme se podívat, jak opozice promrhává příležitost? Pojďme se podívat, co by toto nešťastné jednání mohlo způsobit.

19.3.2020 v 14:42 | Karma článku: 33.33 | Přečteno: 1575 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Dana Příbanová

Nějak tomu nerozumím – proč nemohou očkování napíchat zdravotní sestry?

Za mého dětství v dobách totalitních nám veškeré injekce píchaly sestřičky. Také to byla jedna z jejich základních dovedností. Při pobytech v nemocnici to platí dodneška.

1.12.2021 v 15:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 64 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Svoboda slova, cenzura a pandemie

To se to na hlavní stránce blogu idnes.cz pročistilo, když byly texty, v nich jejich autoři dehonestovali a napadali jiné blogery (v poslední době častý jev, který se zde rozmohl) přesunuty do „osobnějších“ rubrik.

1.12.2021 v 13:11 | Karma článku: 13.97 | Přečteno: 210 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Zajímavé propojení

Venku je poměrně zima, v domech, v bytech, v kancelářích topíme. Často využíváme ústřední topení. Někteří lidé hodně přetápí.

1.12.2021 v 8:05 | Karma článku: 8.91 | Přečteno: 161 | Diskuse

Pavla Kolářová

Na chvíli se zastavit...

Co znamenají v životě člověka dvě čárky? Záleží na okolnostech. Může jít o radostné očekávání zrození nového života nebo naopak předzvěst věcí nepříjemných: jak jsem na tom? Pozitivní nebo negativní? Co bude dál? Je to spolehlivý?

30.11.2021 v 15:53 | Karma článku: 13.79 | Přečteno: 215 | Diskuse

Dana Příbanová

Nejsem internet - vítejte v klik konzumním pojetí vztahů mezi lidmi

Každý z nás potřebuje pociťovat blízkost druhých lidí. Opravdovou blízkost. Založenou na vzájemné důvěře, otevřenosti a poctivosti. Opravdová blízkost je vzácná. A jako každá vzácnost vyžaduje i naše osobní vklady.

30.11.2021 v 14:00 | Karma článku: 9.48 | Přečteno: 189 | Diskuse
Počet článků 56 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1889

Blog založený na subjektivních názorech o zdánlivě reálných věcech. 

Pokud se chcete na něco zeptat, napište: aneta-machova@email.cz. Upozornění - od jisté doby nediskutuji ve veřejné diskusi, pouze soukromě, díky za pochopení. 

Seznam rubrik

více

Najdete na iDNES.cz